Kai pergalė priklauso nuo vėjo ir komandos (II dalis). Rokas Milevičius
Asmeninio albumo nuotr.
II dalis

„Shibui“ pranešėjas Rokas Milevičius, „The Ocean Race“ buriuotojas, kapitonas savo pranešime kalba apie komandos dinamiką, lyderystę, apie tai, ką pats patyrė ir išmoko iš legendinio „Team Brunel“ kapitono B. Bekkingo, o vėliau – savo asmeninės patirties. Prestižinėse buriavimo varžybose patirtos situacijos gali tapti geromis pamokomis versle.

Kas skaitėte 4-ąjį „Shibui“ naujienlaiškį ir pasakojimą apie R. Milevičių, pamenate – tame „The Ocean Race“ etape pirmaujančią „Team Brunel“ įgulą palikome plaukiančią iš Kinijos į Naująją Zelandiją. Jų planus netrukus pasiekti finišą sugriovė orų prognozė, žadanti, kad netrukus jachta įplauks į štilio zoną.

Klaidos kaina – pralaimėtas etapas

„Halzuojam!“, – nuskambėjo įsakymas. Tokia komanda reiškia posūkį plaukiant pavėjui, o realybėje tai atrodė: laivas daro staigų posūkį ir plaukia link kitų, netgi praleisdamas juos į priekį, kad taip pasinaudodamas palankiu vėju drauge su jais artėtų prie finišo. Nes užstrigus štilio zonoje kelias iki tikslo užtruktų dar ilgiau.

Po keturių valandų „Team Brunel“ pasiekė dar viena orų prognozė. Paaiškėjo, kad ankstesnioji, privertusi kardinaliai pakeisti laivo kursą, buvo neteisinga.

„Visi žinojom, kad bus laikas, kai negalima pasitikėti prognozėmis, ir vis tiek remdamiesi ja priėmėme sprendimą keisti kursą“, – pašnekovas iki šiol negali be emocijų pasakoti apie klaidą, vietoj pergalės jų įgulai atnešusią šešis baudos taškus. Galima tik įsivaizduoti, kaip visa ta situacija atrodė finiše laukiantiems rėmėjams, varžybų organizatoriams, žiūrovams – sėkmingai į finišą skriejusi jachta staiga apsisuka ir pradeda plaukti vos ne atgal...

„Tai buvo vienas iš sunkiausių momentų, komandos dvasia pradėjo klibėti“, – prisimena R. Milevičius.

Tačiau motyvuota komanda sugebėjo įveikti ir šį išbandymą, kur kas sėkmingiau praplaukti kitus etapus ir įtemptoje, iki paskutinių regatos minučių vykusioje kovoje užimti antrąją vietą. Kaip jai tai pavyko? Tikriausiai, suveikė komandos narių savybės, kurios buvo tokios svarbios per jų atranką: noras laimėti, motyvacija dalyvauti.

„Fizinės savybės buvo labai svarbu, bet dar svarbiau psichologinės. Plaukiant fiziškai būna labai sunku, ir jei kažko nepadarysi, bus sudėtingiau kitiems. Bet jei palūši psichologiškai, bus dar blogiau, nes demotyvuosi kitus“, – jau gerokai vėliau Rokas sužinojo, kokių įgulos narių ieškojo B. Bekkingas. Ir lenktynės įrodė, kad patyręs kapitonas buvo teisus.

Lyderis ir komandos motyvacija

Plaukdamas su „Team Brunel“ R. Milevičius gavo puikių pamokų ir progų įsitikinti, kaip svarbu surinkti efektyvią komandą, ją suburti ir motyvuoti. Praėjusiais metais jis turėjo progos visas išmoktas pamokas pritaikyti praktikoje – pirmą kartą istorijoje Lietuvos buriuotojų komanda su jachta „Ambersail 2“ startavo „The Ocean Race“ lenktynėse aplink Europą. Vadovauti mūsų šalies komandai buvo pakviestas Rokas.

Tiesa, skirtingai nei B. Bekkingas, jis negalėjo surinkti komandos – jos branduolį sudarė šeši nuolatiniai, visuose etapuose plaukę buriuotojai, o kita komandos dalis buvo etapuose besikeitę „Ambersail 2“ klubo nariai.

Iš šios regatos R. Milevičius vėl gavo sau, dabar jau kaip komandos lyderiui, naudingų pamokų, kuriomis jis dalijasi su pranešimo klausytojais. Pirmoji, kartojama daugelio vadovų – kiekvienas komandos narys turi daryti savo darbą, lyderis – taip pat. Pamokanti istorija: pašnekovas teigia kiek per vėlai supratęs, kad yra griežtas vadovas, keliantis savo komandai užduotis, o ji dėl patirties stokos negali jų atlikti. Tad ėmėsi daugelį darbų daryti pats, taip dar labiau demotyvuodamas komandą. Rezultatas – pervargęs ir negalėjęs realiai įvertinti situacijos priėmė sprendimą, gerokai pabloginusį „Ambersail 2“ komandos padėtį finalinėje varžybų lentelėje.

„Tik tada supratau, kad reikia kiek atsitraukti, žengti žingsnį atgal ir peržiūrėti savo planus bei tikslus. Juk sakoma – komanda stipri tiek, kiek stiprus silpniausias jos narys“, – prisimena išmoktas pamokas pašnekovas.

Dar viena jų – komandos motyvacija, padedanti arba trukdanti siekti tikslo. Geriausiai tai iliustruoti Rokui sekasi vėlgi remiantis buriuotojo patirtimi. Pavyzdžiui, nelengva bus iškovoti pergalę įgulai, jei vienų jos narių motyvacija – laimėti, o kitų – tiesiog mėgautis buriavimu.

„The Ocean Race“ – už švarius vandenynus

Beje, pasakojant apie „The Ocean Race“ dar reikia paminėti, kad jų dalyviai galvoja ne tik apie rezultatą, bet ir apie tvarumą, aplinkos taršą, nes kas jau kas, o buriuotojai gerai mato, kokią žalą pasaulio vandenims daro plastikas ir kitos mūsų žmonių veiklos pasekmės.

Taip natūraliai šių prestižinių varžybų organizatoriai ir dalyviai nusprendė prisidėti prie globalių mūsų planetos problemų sprendimo pasirinkdami labai konkrečia sritį – siekti, kad vandenynai būtų kuo švaresni. Tad visi „The Ocean Race“ dalyviai pasirašo memorandumą, kad nenaudos vienkartinio plastiko; po regatos susitikdami su gerbėjais kalba ne tik apie buriavimą, bet ir apie tvarumą; o plaukdami turi laboratorijas, ima vandens mėginius ir juos tiria, taip aprūpindami mokslininkus duomenimis iš nuošalių vandenyno dalių.

Šią misiją R. Milevičius tęsia ir plaukdamas su „Ambersail 2“ komanda.